نکات مهم در تصحیح پاسخ سوالات آزمون طراحی معماری نظام مهندسی

۱- طراحی پارکینگ

به جرات می توان گفت که مهمترین نقشه شما در آزمون طراحی، پلان پارکینگ می باشد که بعضا هم طراح به صراحت ذکر می کند که اگر طراحی پارکینگ به درستی صورت نگرفته باشد سایر مدارک بررسی نخواهد شد. عواملی همچون ابعاد فضای پارک خودرو، فضای گردش خودرو، کدهای ارتفاعی، طول رمپ و سرگیری آن و ….. به درستی رعایت نشده باشد قالبا موارد دیگر کنترل نمی گردد و شما مردود خواهید شد.پس در طراحي آن بسيار بسيار دقت نماييد.

طراحي راه پله

۲- طراحی راه پله مناسب به هنگام ترکیب کاربری ها

معمولا درسوالات ادوار گذشته شاهد ترکیب کاربری مسکونی با کاربری تجاری بوده ایم که با توجه به اختلاف ارتفاع طبقه تجاری و مسکونی طراح قصد دارد داوطلبین را در حل راه پله با ارتفاع نامتعارف ارزیابی نماید. متاسفانه اکثر داوطلبین در طراحی تجاری سرگیری پله را کنترل نمی کنند، پس دقت در انتخاب راه پله صحیح و سرگیری آن مهمترین نکته در کسب امتیاز خواهد بود.

۳- طراحی واحدهای مسکونی

رعایت حداقل ابعاد نورگیرفضاها، تفکیک مناسب فضاهای عمومی و خصوصی ، استفاده حداکثری از بنای مفید و کاهش مشاعات ساختمان از نکات قابل توجه مصححین در این بخش می باشد.

طراحي پلان مسکوني

۴- رعایت نظام سازه ای طرح

دوست عزیز از شهریورماه ۹۵ همواره در قسمت تذکرات اشاره می شود که نظام سازه ای اهمیت ویژه و تعیین کننده ای در طرح دارد فلذا می بایست شما به عنوان یک معمار حتما حتما دانش خودتون را در این بخش افزایش داده و طرحی با ستون گذاری صحیح ارائه نمایید. متاسفانه این موارد هرگز در دانشگاه های ما در کشور تدریس نمی شود!!!

در آزمون هایی مانند مهرماه ۹۶ و ۹۸ طراحی سازه اهمیت بیشتری داشته زیرا با توجه به ارتفاع کاربری تجاری و ساخت تصرف مسکونی بر روی آن به علت اختلاف ارتفاع سطح طبقات کاربری ها می بایست شکست سازه ای لحاظ شود.

شایان ذکر است افزایش اطلاعات در این بخش در ترسیم پروژه های اجرایی نیز بسیار حائز اهمیت است. در اینصورت شما مجبور نخواهید بود بعد از ارائه طرح و ستونگذاری اولیه به محاسب جهت طراحی سازه نهایی،  بارها و بارها زمان بگذارید و طرح خود را طبق ستونگذاری جدید اصلاح نمایید، از چالش میان خودتون و محاسب پروژه جلوگیری می کنید و…………

پس روی این بخش به طوره ویژه زمان بگذارید.

نحوه ستونگذاري پلان

۵- طراحی پلان بام

براي کسب امتياز لازم در اين نقشه به رعایت صحیح ابعاد اتاق راه پله، اتاق آسانسور، کدهای ارتفاعی، تعداد و جانمایی صحیح آبروها می توان اشاره کرد.

۶- طراحی مقطع

در صورتی که مکان برش مشخص نشده باشد باید سعی کنید از اتاق پله، رمپ و …. که امکان سرگیری در آنها وجود دارد نمایش داده شود و طراح قصد دارد اين موارد در نقشه شما بررسي نمايد که آيا به درستي رعايت کرديد يا خير…..

متاسفانه بسياري از داوطلبين يا مقطع ترسيم نميکنند و يا به هنگام طراحي متوجه مي شوند که به خطا پله ها و کدهاي ارتفاعي را لحاظ کردند و ديگه زماني براي اصلاح و جبران ندارند!!!دوست عزيز همانطوري که در بخش نحوه ترسيم براي آزمون طراحي معماري نظام مهندسي به طور کامل آموزش داده شد علت اين مشکل عدم ترسيم مقطع شماتيک به هنگام مطالعه صورت سوال مي باشد.حتما يکبار ديگه اون قسمت با دقت مطالعه نماييد تا در جلسه آزمون دچار مشکل نشويد.

۷- طراحی نما

از جمله نکات مهم در این شیت رعایت صحیح اکابه پنجره ها، جان پناه بام و ایوان ها، کدهای ارتفاعی و…… می باشد.

و در نهايت دوست عزيز يادتون باشه که حواستون به کيفيت خط ترسيمي و تميزي شيت ها باشه چرا که قبل از طرح شما به چشم مصحح مي آيد. حتما شما هم مثل من به خاطر مياريد خيلي اوقات در دانشگاه چه پروژه هايي که محتواي خوبي نداشتند اما به خاطر زرق و برق بيشتر نمرات بهتري نسبت به بقيه به آنها تعلق ميگرفت!!!