نحوه برگزاری آزمون طراحی معماری نظام مهندسی

این آزمون در جمعه روزی برگزار می شود و مدت زمان آن ۸ ساعت می باشد که از ساعت ۹ صبح شروع می شود و تا ساعت ۱۷ بعدازظهر ادامه دارد. در این مدت زمان سوالی به داوطلبین جهت طراحی داده می شود که باید مدارکی همچون پلان طبقه زیرزمین، پلان طبقه همکف، پلان تیپ طبقات، پلان بام، مقطع و … را به صورت دستی بر روی شیت هایی که در اختیارشون قرار می دهند ترسیم نمایند.

 چندین دوره است که موضوع دومی جهت ترسیم درباره جزئیات اجرایی ساختمان طرح می شود که در حدود ۸ الی ۱۰  نمره را به خود اختصاص می دهد و معمولا داوطلبین در پاسخ به آن مشکل دارند و رهایش می کنند اما توصیه می کنم اطلاعات خودتون در این زمینه هم بالا ببرید و تا حدی که براتون مقدور هست ترسیم کنید تا از این بخش هم یک امتیاز حداقلی را کسب نمایید.

خیلی از دوستان در مورد مکان برگزاری آزمون نگرانی دارند! خیالتون راحت به هر نفر جداگانه یک میز نقشه کشی داده می شود اما بردن تخته رسم هم ایرادی ندارد و اگر گمان می کنید شما با آن راحت تر هستید پس با خودتان ببرید.

حتما میدونید که آزمون های نظام مهندسی کتاب باز است و برای آزمون طراحی معماری می توانید کتاب، جزوه، نمونه نقشه، شابلون و……. که برای ترسیم لازم دارید با خودتون سر جلسه ببرید.

واما بردن وسایلی همچون تلفن همراه، لپ تاپ و…. ممنوع می باشد که به شما اعلام می شود.

راستی یه نکته کوچک و ظریف که ممکنه که براتون پیش اومده باشه بر خلاف آزمون نظارت و اجرا در این آزمون استفاده از سرویس بهداشتی مجاز است.

و خوشمزه ترین قسمت برگزاری آزمون طراحی معماری، ناهار است که معمولا به داوطلبین داده می شود به ما که کباب دادند دلتون نخواد ……. اما دوستان عزیز شما فرصت صرف ناهار را نخواهید داشت پس بهتره با خودتون خوراکی هایی همچون خشکبار، خرما، کاکائو و….. به همراه داشته باشید.

جلسه آزمون طراحي معماري نظام مهندسي

حد نصاب نمره قبولی در آزمون طراحی معماری

این آزمون از  ۵۰ نمره می باشد و ازآنجا که حد نصاب قبولی در آزمون های ورود به حرفه مهندسان و کاردان های فنی ساختمان در تمامی رشته ها و بخش های آن ۵۰% می باشد در نتیجه اخذ نمره ۲۵ به بالا به منزله قبولی شما خواهد بود.

دلایل عدم موفقیت در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی

حتما دوست متفاوت عزیز شما هم از زبان اطرافیان شنیدید که آزمون طراحی بسیار سخته و قبولی در آن بسیار کم است!!! و شما رو از شرکت در آزمون نظام مهندسی منصرف می کنند.

با توجه به حرف هایی که براتون زدم تا الان قطعا به این نتیجه رسیدید که همه چیز فقط و فقط به باور و تلاش خودتون برمی گرده و اگر فکر میکنی که سخته پس قطعا همینطوره و اگر فکر می کنی آزمونی که از پسش برمیایی باز هم باید بگم درست فکر میکنی. دوست من همه چیز به طرز فکر خودمون بر می گرده. هرکاری راهی داره که اگر از راه درست اقدام کنی حتما به نتیجه درست و دلخواهت خواهی رسید.

عامل اول: متاسفانه دربسیاری از دانشگاه ها طرح های معماری بدون توجه به ضوابط و مقررات ملی ترسیم  می شود و دانشجویان واحدی را با این عنوان پشت سر نمیگذارند و لذا در این زمینه اطلاعات ندارند و اينها مهمترین نکات و مطالبی است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی برای ورود به بازار کار به شدت به آن نیاز دارند. امیدوارم روزی این شکاف و فاصله زیاد میان دانشگاه و بازار کار به حداقل برسد.آمین ………….

از سوی دیگر با افرادی زیادی مواجه می شویم که علی رغم سابقه اجرایی خوب باز هم در کسب نتیجه در آزمون طراحی ناموفق هستند؟چرا؟

همواره میان ضوابط شهرداری هر شهری که حاکم برطرح های اجرایی می باشد  با مفاد و مقررات ملی ساختمان  که ملاک عمل مصححین در آزمون طراحی می باشد اختلافاتی وجود دارد که اگر از این تناقض ها مطلع نباشید مرتکب اشتباه خواهید شد و….

استفاده از آموزش و تجربه یه استاد در این زمینه می تونه برای هر دو دسته بسیار موثر و راهگشا باشد.

و اما عامل دوم: امروزه طراح ها با نرم افزار کار میکنند ولی در آزمون باید دستی ترسیم کنید که این موضوع برای مهندسینی که چند سال از دانشگاه فاصله گرفتند و وارد بازار کار شده اند سخت است.

نگران نباشید همه در وهله اول می ترسند و حاضر نیستند این کار را انجام دهند این اتفاقی بود که برای خودم هم افتاده است. وقتی در جلسات ابتدایی میرفتم سر کلاس با اتوکد طراحی می کردم ، استادم می گفت چرا نرم افزار؟؟؟ می گفتم وقت نشد در صورتی که اصلا نمیتونستم تصور کنم دوباره بعد ازسال ها …….خیلی واهمه داشتم. فقط کافیست شروع کنید و باور کنید برای اولین بار که دست به کار شوید با خودتون میگید همش همین بود …… قول میدم به کار دستی بیش از سیستم علاقه مند بشید، امتحان کنید….

مهمترین راز موفقیت شما در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی بعد از مسلط شدن بر ضوابط و مقررات ملی داشتن مهارت و سرعت لازم در طراحی شیت ها می باشد که به مرور زمان به راحتی به آن دست می یابید.

چگونه در اولین تجربه در آزمون طراحی معماری  نظام مهندسی قبول شویم؟

خوبه که بدونید با این که تجربه کار اجرایی داشتم برای قبولی در هر ۳ آزمون نظام مهندسی در رشته معماری کلاس ثبت نام کردم. به ۲ علت: اول این که با توجه به مشغله های کاری فرصت کافی برای مطالعه نداشتم و دومین دلیل برای این که می خواستم فقط یکبار در این آزمون ها شرکت کنم نه مثل سایرین که  متاسفانه مجبور می شوند ……….

زمانی که از دوستانی که قبلا موفق شده بودند مشورت می گرفتم میگفتند بار اول که نتیجه نمیگیری انشااله باردوم به بعد و باید حداقل هم روزی ۵ ساعت مطالعه داشته باشی ولی من این زمان نداشتم و واقعا حضور در کلاس ها راه درست و میانبر را به من نشان داد که باعث شد درآزمون ها افتخارآفرینی کنم.

دوست متفاوت عزیز هر جایی ازکشور عزیزمان ایران هستی و داری این مطالب میخونی توصیه می کنم به هر طریقی که براتون امکان پذیره ازتجربه یک استاد در این آزمون ها استفاده کنید به ویژه برای آزمون طراحی معماری و به ویژه به ویژه دوستانی که تجربه کار اجرایی ندارند!

اما نگران نباش اگر تحت هیچ شرایطی نمیتونی بری کلاس و یا از یک پک آموزشی خوب استفاده کنی از روش پیشنهادی و منحصر به فردی  که ELKO برای هر آزمون میده استفاده کن و با تلاش بیشتر خودت انشااله بهترین نتیجه رو میگیری.

روش مطالعه پیشنهادی  ELKO   برای قبولی در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی

دوستان متفاوت عزیز دقت کنید برای آزمون طراحی نباید شروع کنید به مطالعه خط به خط منابع اعلامی، شما باید در مرحله اول ضوابطی که در ترسیم باید از آنها استفاده کنید را یاد بگیرید که در بین مباحث معرفی شده در سایت www.inbr.i مبحث ۴ مهمترین کتاب شما می باشد و بعد مبحث ۳، مبحث ۱۵ و …… .

گام اول: تسلط به ضوابط و مقررات ملی ساختمان

اگر تجربه اجرایی نداشته باشید مطالعه مبحث ۴ کمی برایتان دشوار خواهد بود ممکن است در فهم پاره ای از موارد دچار خطا شوید.اگربه هيچ طريقي امکان حضور در کلاس و يا خريد پک آموزشي براي شما وجود ندارد در کتابفروشی ها جستجو کنید و کتاب هایی را پیدا کنید که این مبحث را به صورت تصویری برایتان توضیح داده است. بعد از یادگیری ضوابط به گام بعدی بروید.

گام دوم: دیدن نمونه پلان های ادوار گذشته آزمون طراحی

قبل از این که شروع به ترسیم کنید ابتدا کتاب های معتبری که آزمون های دوره های قبل را پاسخ داده اند تهیه نمائید و به پلان های آن نگاه و حل روابط فضایی را بررسی کنید. لازم نیست صورت سوال و پلان ها را خیلی دقیق تحلیل کنید در این مرحله نگاه اجمالی با کمی دقت بیشتر کفایت می کند. این گام در افزایش خلاقیت شما بسیار موثر است. این مرحله تجربه شخصی خودم هست که در زمان آزمون انجامش دادم.

گام سوم: دست به قلم شوید

دوستان عزیز تا زمانی که ترسیم نکنید متوجه مشکلات خود نخواهید شد و به مهارت و سرعت عمل لازم نیز دست نخواهید یافت.

همانطوري که اشاره شد براي اين آزمون بايد نقشه ها را به صورت دستي ترسيم ونيد و از آنجايي که سالها از آن فاصله گرفتيد در ابتدا برايتان دشوار خواهد بودو قطعا خواهيد ترسيد ولي به محض شروع کردن خواهيد فهميد تمام ترس و نگراني شما بيهوده بوده است!!!

دقيقا همين ترس باعث شد خودم هم در ۲ جلسه ابتدايي کلاسي که ميرفتم با نرم افزار اتوکد ترسيم کنم!!!تصاويرزير مربوط به آن جلسات است.

هنوز آنها را بعد ازچند سال حفظ کردم و هر لحظه آن ايام را به خوبي به خاطر دارم.روزي شما هم خواهيد گفت يادش بخير……

این گام را از دوره های قبل تر آغاز نمایید که آزمون طراحی معماری کمی آسانتر بوده است. ۲-۱ آزمون را بدون گرفتن زمان طراحی کنید و از آزمون دوم به بعد حتما و حتما به صورت دستي در مدت زمان مقرر طبق روز جلسه آزمون نظام ترسیم نمائید.

نکات  بسیار بسیااااااااااار مهم در ترسیم

استفاده از ابزار مناسب

  • حالا که متوجه شديد درآزمون می بایست به صورت دستی تمام شیت ها را طراحی کنید بايد به دنبال راهکارهايي باشيد که سرعت شما را در ترسيم افزايش دهد. قطعا یکی از بهترین روش ها که خودم از آن استفاده کردم و توصیه اکید من به همه داوطلبین عزیز می باشد، استفاده از کاغذ پوستي شطرنجي و شابلون در طراحی می باشد. این که چطوری شابلون های آزمون طراحی معماری نظام مهندسی را خودتون بدون صرف هزینه تهیه نمایید و چطوری از آن ها برای ترسیم  استفاده کنید  در پست های پیج اینستاگرام به آدرس architect_kondori @ به طور کامل برای شما توضیح داده شده است.
  • نکته مهم دیگر استفاده از چک لیست آزمون طراحی معماری می باشد که به شما کمک خواهد نمود نکته ای را در طراحی که منجر به کسر امتیاز شما گردد فراموش نکنید  که به طور کامل در پک آموزشی طراحی ELKO  برای شما قرار داده شده است. نکاتی از این قبیل که درب راه پله در طبقاتی که به معبر دسترسی دارند حتما باید به بیرون باز شود و …….

از کجا و چگونه بايد در آزمون طراحي معماري ترسيم نماييد

دوست متفاوت عزيز من طلايي ترين و بينظيرترين نکات براي موفقيت در آزمون طراحي را که خودم هم استفاده کردم و تونستم نتيجه عالي بگيرم در فيلم هاي زير براتون گفتم. اين ها بخشي از لايوهاي متعدديست که در پيج برگزار شده. اگر تا الان عضو پيج نبودي فورا ما رو دنبال کن تا اطلاعات بيشتري رو از دست ندهي…..

architect_kondori@

براي مشاهده کامل اين فيلم ارزشمند کافيست بر روي لينک زير کليک نماييد.
https://aparat.com/v/8G1ry
بخش دوم و تکميلي
فيلم کامل در
https://aparat.com/v/nrPO3

گام چهارم: کرکسیون طرح های ترسیمی

حالا باید نقشه های ترسیمی خود را که با یک استاد و فردی که در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی تخصص لازم را دارد کرکسیون نمایید تا متوجه ضعف هاي خود بشوید. دوستان این گام مهمترین بخش است که اگر انجام ندهید تمام زحمت خود را به هدر داده اید و در روز آزمون بی آنکه بدانید مرتکب خطاهایی خواهید شد و در نهایت ……..

گام پنجم: پاسخ به سوالات تالیفی

بعد از بررسی و تحلیل آزمون های ادوار گذشته، برای افزایش مهارت بیشتر پاسخ به سوالات تالیفی مناسب شما را آماده کسب یک امتیاز عالی در این آزمون خواهد نمود.

و اما گام آخر:

حتما روی آموزش هاي بينظير و کمک اعضای مجموعه ELKO حساب کن.