همه چیز در مورد آزمون نظارت و اجرای نظام مهندسی

همه چیز در مورد آزمون نظارت و اجرای نظام مهندسی

دوستان متفاوت عزیز ELKO  این سایت به طور تخصصی در زمینه طراحی معماری فعالیت دارد اما من به عنوان مدیر سایت دلم نیومد تجربه های خودم در سایر آزمون ها در رشته معماری با شما به اشتراک نگذارم. شک ندارم که براتون بسیار مفید خواهد بود. پس ادامه مطالب دنبال کنید.

نحوه برگزاری آزمون نظارت و اجرا

زمان هر یک از این آزمون ها 150 دقیقه و تعداد سوالات 60 عدد می باشد که به صورت تستی به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود. در این آزمون ها حق استفاده از کتاب و جزوات خودتون دارید (open book) ولی مجاز نیستید از اطرافیان خودتون منبعی را بگیرید. در ضمن استفاده از ماشین حساب هم مجاز است اما استفاده از تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت و… تخلف محسوب می شود.

حد نصاب قبولی در آزمون نظارت و اجرا

در همگی آزمون های نظام مهندسی مبنای قبولی 50% پاسخگویی صحیح به سوالات می باشد.

دقت! دقت! دقت!

این آزمون ها نمره منفی دارد پس اگر مطمئن نبودید پاسخ ندهید. هر پاسخ‌ اشتباه، یک‌سوم نمره منفی دارد !!!

و اما نکته مهم دیگر

ممکنه در این لحظه با خودتون بگید خوب اگر 30 تا سوال پاسخ بدهم کفایت میکنه و 50% درصد حدنصاب قبولی رو به دست آوردم ! در صورتی که شما برای موفقیت در آزمون باید سعی کنید حداقل به 35 سوال پاسخ صحیح بدهید. می پرسید چرا حرفم نقض کردم ؟؟؟ چون …….

دوست عزیز ممکنه در آزمون با توجه به شرایطی که هست گزینه ها رو اشتباه علامت بزنید مثلا  در پاسخ  به  عدد  2 رسیدید  بعد اشتباها گزینه 2 رو که عدد دیگری هست علامت بزنید و ….. ( راستش بخوای این مورد خیلی برای خودم در آزمون های مختلف پیش اومده !!! )

نکته دیگه اینه که گاها اتفاق میفته که سوالاتی دارای ابهام هست و ممکنه بعد آزمون حذف شود و امتیاز آن را به سایرسوالات بدهند و این اتفاق به ضرر شما شود ……

بنابراین سعی کنید حداقل به 35 سوال پاسخ صحیح دهید تا انشااله به بهترین نتیجه دست یابید.

 

روش مطالعه پیشنهادی ELKO  برای قبولی در آزمون نظارت و اجرا نظام مهندسی

توصیه اول وآخر مجموعه ما به شما دوست متفاوت عزیز اینه که اگر فرصت زیادی برای مطالعه و آمادگی این آزمون ها ندارید و دوست دارید در اولین تجربه بهترین نتیجه رو بدست بیارید ، شرکت در یک دوره آموزشی خوب می باشد. اما اگر به هر دلیلی امکانش وجود نداشت این روش را امتحان کنید:

گام اول: نگاه اجمالی به سوالات و گزینه های ادوار گذشته (مطالعه به صورت روزنامه وار)

ابتدا سوال های طبقه بندی شده ادوار گذشته آزمون ها رو برای هر مبحث به طورجداگانه تهیه نمایید و قبل از مطالعه هر مبحث این سوالات و به همراه گزینه ها نگاه کنید. به هیچ وجه پاسخ ها رو نبینید.

این سوالات رو  سر کلاسی که می رفتم استاد بهمون می داد ولی شما هم  میتونید در کتابفروشی ها پیدا کنید.

گام دوم: مطالعه اجمالی هرمبحث

مطالعه خط به خط و حفظ کردن تمامی منابع اعلامی از سوی سایت مقررات ملی  www.inbr.ir   نیاز به چندین ماه زمان دارد  وبا توجه به این که آزمون ها کتاب باز است نیازی به این عمل نیست. دوست متفاوت عزیز باید هوشمندانه عمل کنی و مهارت پیدا کردن پاسخ سوال ها رو یاد بگیری.

این گونه هر مبحث مطالعه کن:

به تیترها و زیرتیترها بسیار دقت کن. هر قسمتی عددی را  مشاهده می کنی چند خط بالاتر و پایین تر با دقت مطالعه کن معمولا اعداد مورد توجه بسیار زیاد طراحان می باشد.

نکته بعدی به تصاویر، جداول و مهمتر از آن به نوشته و نکته هایی که دربالا یا پایین آن ها درج شده بسیار بسیار دقت کنید. گاها داوطلبین به محض دیدن سوال، جدول مربوطه را پیدا می کنند ولی به تبصره ای که در زیر آن اشاره شده دقت نمی کنند و گزینه اشتباه را تیک می زنند. این نکته  بسیار طلایی رو هرگز فراموش نکنید! با دیدن سوالات در مرحله قبل  تقریبا متوجه می شوید کدام قسمت ها از اهمیت بیشتری برخوردار است و سوال خیزه…..

( دقیقا مثل این بخش  از مبحث 7  که برای یافتن تعداد گمانه ها باید هم متن و هم جدول صفحه بعد رو هم بررسی کنید !!!)

گام سوم: نوشتن تیترها و زیر تیترها

برای این که در جلسه آزمون به راحتی بتوانید پاسخ ها را پیدا کنید من این روش را انجام دادم :

در همان ابتدای هر مبحث در بخش سرفصل ها تمام تیترها و زیرتیترهارو که برجسته بود در کتاب،  به همراه شماره صفحه یادداشت نمودم و فهرست را تکمیل کردم. شایان ذکر است عناوین جداول و تصویر را هم نوشتم. خیلی از دوستان در کنار صفحات برای خودشون لیبل می چسبانند همانند دیکشنری …. اما این کار کمی مرا گیج می کرد و من این روش انجام دادم که بسیار بهم کمک کرد ولی شما میتونید از هر روش دیگری که بهتون کمک میکنه استفاده کنید این تجربه من هست دوست عزیز.

(تصاویر کتاب های خودم در سال 94 هست …. شاید  تصاویر زیبایی نباشه اما در این سایت همه چیز واقعیست و تجربه های خودمون هست که صادقانه با شما به اشتراک میذاریم چرا که دوست داریم با تمام وجود بهتون کمک کنیم تا شما هم موفق شوید.)

گام چهارم : پاسخ به سوالات طبقه بندی شده

بعد از انجام مراحل قبل برای مبحث مربوطه مجددا به سوالات آزمون برگردید و این بار شروع به پاسخگویی نمایید. در این گام مطالب در ذهن شما تثبیت خواهد شد.

دوست متفاوت عزیز ELKO   تا این مرحله رو باید برای تمام منابع اعلامی برای آزمون نظارت و اجرای نظام مهندسی انجام دهید.

گام پنجم: پاسخگویی به آزمون های ادوار گذشته

تا اینجا پیدا کردن پاسخ ها برای شما کار آسانی بود چون میدونستید جواب ها در همان مبحث است ولی زمانی که یک دوره آزمون را حل می نمایید چالش کمی بیشتر خواهد بود. حالا به هنگام پاسخگویی ابتدا باید بیندیشید که این سوال از کدام مبحث مطرح شده و سپس …..

 از دوره های قبل تر شروع کنید و دقت کنید که در زمان مقرر باید تست ها رو بزنید تا در روز آزمون دچار مشکل نشوید و زمان کم نیاورید.

چند نکته طلاییییییی دیگر :

  • صورت سوال ها رو با دقت بخوانید و به کلمات کمتر، بیشتر، افزایش، کاهش، می باشد، نمی باشد و…… توجه کنید تا اشتباه پاسخ ندهید و اخذ امتیاز منفی ….
  • گاهی سوالی مطرح می شود که در چند مبحث در مورد آن توضیح داده شده اما در هریک به مورد متفاوتی از آن اشاره شده برای جلوگیری از اشتباه و افزایش سرعت عمل در یک برگه جداگانه برای خودت بنویس که مثلا مبحث 9 درمورد چه مسائل کلیدی صحبت کرده و بویژه اگر در مطلبی با مبحث دیگر مشترک است بنویس در این مبحث به چه موردی از آن اشاره شده…..من چند دقیقه قبل از آزمون نظارت و اجرای نظام مهندسی  این برگه رو مجدد مطالعه کردم، خیلی خوب بود. مثلا اگر در مورد دمای آب بتن سوال می شد میدونستم فورا باید برم سراغ کدوم مبحث؟؟؟

( بخشی از خلاصه نویسی های منو میتونید در تصاویر زیر مشاهده نمایید. موضوع هر مبحث نوشته بودم و هم پوشانی ها رو که بتونم سریع پاسخ پیدا کنم. )

گام ششم: پاسخگویی به سوالات تالیفی

و اما گام آخر در بالا بردن مهارت شما پاسخ به سوالات تالیفی خواهد بود. هر چقدر تست های بیشتری را حل نمائید موفقیت شما درکسب نتیجه بیشتر و قطعی تر خواهد بود.

و اما…..

نقش و اهمیت کلید واژه در قبولی آزمون های نظارت و اجرا نظام مهندسی

من اعتقاد دارم نیازی نیست که شما به تمام مطالب مقررات جهت آزمون اشراف کامل داشته باشید اما از طرف دیگر هم نباید بدون هیچ گونه دانش و اطلاعاتی و صرفا با تکیه بر کلید واژه در جلسه آزمون حاضر شوید!

روش استفاده خودم بدین صورت بود که بعد از این که با مباحث به سوالات پاسخ دادم و دیگر نمیتونستم جواب سایر سوالات پیدا کنم از کلیدواژه کمک گرفتم و 2-3 تا سوال در زمان باقی مانده تا پایان آزمون با استفاده از آن به جواب دست یافتم.

کلید واژه را یک ابزار کمکی در کنار دانش و اطلاعات خود بدانید نه منبع اصلی ….

فرض کنید برای یک واژه چند مبحث و صفحه برای شما عنوان شده، پیداکردن تک تک آنها از شما زمان زیادی را خواهد گرفت ولی اگر مطالعه داشته باشید حداقل میتونید چند مبحث از بین آنها حذف کنید و زودتر به جواب برسید. البته این تجربه شخصی بنده است و شاید شما…..

و یادتون هم نره که در دوره های اخیر سوال ها به شدت مفهومی و ترکیبی شده است !

اعتبار قبولی آزمونها

دوستان عزیز دقت کنید در حال حاضر طبق مقررات اعتبار قبولی در کلیه آزمون های مهندسی، کاردانی و تجربی حداکثر به مدت 4 سال از تاریخ آزمون می باشد لذا ضروریست در صورت قبولی در آزمون در مهلت تعیین شده نسبت به اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی خود اقدام نمائید. پس با این تفاسیر  بعد قبولی آب دستتونه بزارید زمین و برید پروانه رو بگیرید!

یک نکته مهم:

در موقع ثبت نام شرایط شرکت در آزمون ها را به طور کامل مطالعه کنید!  قبولی افرادی که در زمان ثبت نام فاقد شرایط لازم برای دریافت پروانه بوده اند، کان لم یکن تلقی می گردد.

اعتراض‌زدن به نتیجه آزمون‌های نظام‌ مهندسی

دوست عزیز اگر به هر دلیلی بعد از اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی  درهر یک از رشته های  طراحی، نظارت و اجرا، موفق به کسب نمره قبولی نشدید پیشنهاد می کنم حتما از فرصت اعتراضی که توسط سایت مقررات ملی اعلام میشه استفاده کنید تا مجدد بررسی گردد. البته مطمئنیم با راهکارهایی که ارائه شد شما هرگز به این مرحله نخواهید رسید !

البته برای آزمون نظارت و اجرا ترجیحا باید نمره شما اختلاف کمی تاحد نصاب قبولی داشته باشه و برای آزمون طراحی،  طرح قابل قبولی رو از نظر ضوابط ارائه کرده باشین برای طراحی حتی نمرات 16 و 18 هم بعد از اعتراض به عدد 25 رسیدند و قبول شدند ولی مجدد تاکید می کنم که باید طرح قابل قبول باشه نه این که هر فردی بعد از اعتراض توقع داشته باشه حتما نتیجه تغییر کنه و …