اگر می خواهی بدونی آزمون نظام مهندسی چیه و برای چی باید در اون شرکت کنی و چه کارهایی رو برای قبولی در آزمون های نظام مهندسی باید انجام بدی با من همرا ه شو و تمام مطالب و فیلم های ادامه رو با دقت مطالعه کن و ببین. سعی کن هیچ نکته ای رو از دست ندی!

این مطالب ارزشمند حاصل تجربه های خودم از شرکت و آموزش در آزمون ها ست. من الهام کندری نژاد مدیـر شرکت ELKO  و سایت www.archplan-kondori.ir  هستم که تونسته هر ۳ تا پروانه اشتغال به کار مهندسی رو از سازمان نظام مهندسی استان تهران بگیره. من سال ۹۴ با تمام مشغله های کاری با جرات تمام و باوری که به خودم و توانایی هام داشتم بر خلاف مخالفـت های همگان همزمان در هر ۳ آزمون شرکت کردم. همه می گفتند تــو نمیتونی، من فقط یک ماه فرصت داشتم و هیچ چیز در مورد آزمون ها نمیدونستم، هیچ چیز…. تنها یک چیز را خوب و دقیق می دونستم می خواهم و باید قبول شوم. وقتی نتایج اعلام شد همه شگفت زده شدند و گفتند تو رکورد زدی و….. نه…… اونا اشتباه می کردند من فقط خودم باور داشتم که میتونم کاری که میخواهم انجام دهم و تمام تلاشم را خواهم کرد مثل تو…… پس شک نکن که تو هم به راحتی میتونی فقط باید راهش یاد بگیری. من اون سال موفق شدم نمره بالای ۳۵ رو در آزمون طراحی معماری کسب کنم آزمونی که تا الان در هیچ دوره ای، آن تعداد پارکینگ را از داوطلبین نخواستند. دوست من اگر هوشمندانه عمل کنی قول میدهم تو هم میتونی یک نتیجه عالی و متفاوت رقـم بزنی. میتونی روی کمک مجموعه ELKO حساب کنی.

در این مورد در پیج شخصی ام در اینستاگرام به آدرس architect_kondori @ پست های بینظیری گذاشتم. یه سر بزن و از مطالب و آموزش های رایگان آن استفاده کن.

آزمون ها­ی نظام مهندسی (ورود به حرفه مهندسان) در چند رشته و گرایش برگزار می شود؟

این آزمون ها در ۷ رشته مهندسی معماری (نظارت، طراحی و اجرا)، عمران (نظارت، محاسبات و اجرا)، تاسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت)، تاسیسات برقی( طراحی و نظارت)، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک در پایه ۳ برگزار می شود.

برای دوستان کاردان های فنی ساختمان در ۶ رشته کاردانی معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهرسازی و نقشه برداری در پایه ۳ برگزار می گردد. و اما تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی در پایه های ۳، ۲ و ۱ برای پروانه اشتغال به کارمی باشد.

بد نیست بدانید برگزاری این آزمون ها به طور هماهنگ و همزمان در سراسر کشور می باشد.

شرایط شرکت در آزمون های نظام مهندسی را دارا می باشید؟

قبل از هر گونه اقدامی جهت ثبت نام باید راهنمای آزمون را که در سایت   www.inbr.ir  منتشر می شود را به دقت مطالعه نمایید چرا که اگر بدون داشتن شرایط لازم  شرکت کنید و قبول شوید،  قبولی شما کان لم یکن تلقی خواهد شد.

از جمله مهمترین آنها عنوان رشته مدرک تحصیلی شما می باشد که باید شرایط لازم را مطابق با آخرین ضوابط و مصوبات هم ارزی رشته ها دارا باشید. در سایت فوق اطلاعات تکمیلی در این زمینه موجود می باشد.

نکته دوم داشتن سنوات حرفه ای لازم می باشد. منظور چیست؟

یعنی از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا روز آزمون اگر مدرک شما کارشناسی باشد ۳ سال ، کارشناسی ارشد باشد ۲ سال، دکترا باشد ۱ سال باید گذشته باشد.

آیا سوابق کاردانی برای آزمون ورود به حرفه مهندسان دارید؟

این نکته هم می تواند به شما کمک کند. به غیرازرشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی)، درصورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک مهندسی به ازای هر ۵ سال کامل یک سال و حداکثر ۲ سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد. (سنوات کمتر از ۵ سال به تناسب در نظر گرفته می شود)

در صورت هم رشته نبودن، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون مهندسی نمی باشد به عنوان مثال سنوات کاردانی رشته نقشه برداری قابل محاسبه برای آزمون عمران و سنوات کاردانی رشته عمران قابل محاسبه برای آزمون نقشه برداری نیست.

ضروری است جهت اطمینان از هم رشته بودن مدارک کاردانی و کارشناسی خود ، استعلام کتبی از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت نام تهیه نمایند.

دوستان عزیز برای اطلاع از نحوه محاسبه سنوات لازم کاردان ها و سابقه کار معماران تجربی به دستورالعمل ثبت نام آزمون ها در سایت www.inbr.ir مراجعه نمایید.اطلاعات در این بخش کمی مفصل تر است.

حالا اگر با مطالعه موارد بالا مجاز به شرکت در آزمون هستی به ادامه مسیر بیا.

چرا باید در آزمون ها شرکت کنیم؟قبولی در آزمون های نظام مهندسی چه مزیت هایی دارد؟

درسال ۹۴ که برای اخذ تاییدیه نما به شهرداری منطقه ۴ تهران مراجعه کردم، پشت درب میخ کوب شدم برگه ای زده شده بود با این عنوان

“فقط افرادی که دارای صلاحیت طراحی نظام مهندسی هستند حق شرکت و دفاع در کمیته نمارا دارند”

در آن زمان هنوز ۳ سال از مدرک کارشناسی ام نمیگذشت! شهرداری این تصمیم  را به این جهت گرفته بود که هر کسی که صرفا بر نرم افزارهای معماری تسلط دارد نتواند اقدام به طراحی نما کند و قصد داشت از این طریق گامی در جهت بهتر شدن طراحی نما در سطح شهر بردارد. بماند که بعدا در شهرداری چه کارت و کارت بازی شده بود یکی نما رو طراحی می کرد و یکی دیگه با کارتش میرفت در جلسه کمیته نما ……. انگاری ما ایرانی ها راه دور زدن همه چی رو بلدیم!

این تصمیم با اعتراض شدید از سوی طراحان مواجه شد و در نهایت اعلام کردند که طراحان می بایست کارت عضویت نظام مهندسی را در رشته معماری دارا باشند. سرتون درد نیارم این اعلامیه شد تلنگر و انگیزه ای که تصمیم گرفتم هر طوری شده در آن قبول شوم و…… شدم.

دوست متفاوت عزیز اگر واقعیت بخواهی بدونی گویا تا این پروانه ها رو نگیری به عنوان یک مهندس قبولت ندارند!

پروانه مهندسی

باور قلبی خودم همیشه اینه که هیچ کارفرمایی جذب مدارک ما نمی شود این تخصص متفاوت و تجربه ما در کارمون هست که دیگران را به سمت ما هدایت می کند. پس این نکته رو همیشه از من به یادگار داشته باش که همواره دانش و مهارت خودت در هر حرفه ای که هستی افزایش بده و بعد به دنبال مدارکی باش که برای اعتبار بیشتر به آن ها در کارت نیاز داری.

و اگر به غیر از طراحی به نظارت و اجرای ساختمان هم علاقه مندی اهمیت اخذ آن برای فعالیتت دو چندان می شود. اگر به عنوان سرپرست کارگاه مشغول به فعالیت باشی بازرس و ناظر ابتدا پروانه ات را از تو طلب خواهند کرد و نمیتونی همانند سال های قبل زیرکانه بدون ……. . برای نظارت هم که نداشته باشی اصلا کاری به تو ارجاع نخواهد شد. پس با این تفاسیر آش کشک خالته ………… باید و باید در آن شرکت کنی و قبول شوی.

از بحث اعتبار و گرفتن کار که بگذریم مزیت دیگرش امکان ثبت شرکت می باشد. انشااله به زودی با مدرک خودتون شرکت مشاور یا مجری خود را ثبت نمایید. هیچ چیز دور از انتظار نیست اگر باور داشته باشیم. فقط لطفا شیرینی دوستان شما در ELKO  فراموش نشود. موفقیت دوستانمان موفقیت خود ماست پس خوشحالمان کنید حتی با یک خبر………

مزایای مالی اخذ پروانه های نظام مهندسی چیست؟ (مهمترین و شیرین ترین بخش داستان)

اگر پای این موضوع در میان نبود شخصا هرگز ………. خب مگه بده آدم یه کم مادی باشه. من هستم شما چی دوست عزیز؟؟؟هم عقیده ایم یا نه ؟؟؟ اصلا مگه انگیزه ای بالاتر از این وجود داره؟مگه میشه؟مگه داریم؟ اینا از زبان نقی معمولی بودا یه موقع با من اشتباه نگیرید!

درآمد پروانه نظام مهندسی

بد نیست بدونید چند ساله با توجه به اجباری شدن ارائه برگه مجری برای ساخت و ساز هر ملکی و برگه های تعهد طراحی در هر ۴ رشته معماری،سازه، برق و مکانیک، شرکت های بیشماری به علت سودآوری که برایشان دارد اقدام به ثبت شرکت های متعدد مشاور و مجری می کنند متاسفانه بدون ارائه خدمات لازم در این زمینه……(خیلی داستانش طولانیه که اینجا ازش میگذرم شاید بعدا بیشتر براتون باز کردم!) که برای ثبت آنها باید افرادی را که دارای پروانه طراحی و نظارت ( برای شرکت مشاور) و پروانه مجری (برای شرکت مجری) هستند را به تعداد و پایه های لازم با توجه به پایه ای که برای ثبت شرکت مدنظرشون هست در اختیار داشته باشند و چون استخدام این تعداد افراد از نظر اقتصادی به صرفه نیست صرفا پروانه اشتغال به کار مهندسی آن ها را در ازای پرداخت مبلغی به مدت یکسال در اختیار می گیرند.

اگرچه از نظر سازمان نظام مهندسی این عمل، صوری و خلافست اما این روندی است که بالای ۹۰ درصد از شرکت ها در حال حاضر انجام می دهند! کافیست همین الان روزنامه رو بردارید و آگهی های بی شماری را با عنوان “پروانه پایه ۳ مجری جهت شرکت حقوقی.فوری.”

زمانی که شما دوست متفاوت عزیز در آزمون های نظام مهندسی  قبول می شوید موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی در پایه ۳ می شوید. واگر به هر دلیلی خودتان قصد استفاده از آن را نداشته باشید می توانید آن را به این دفاتر جهت حقوقی کردن بسپارید. به تدریج که جلوتر می روید و پروانه شما ارتقا می یابد هزینه ای را که از این حیث دریافت خواهید نمود بیشتر خواهد شد.

مبلغ دریافتی بسته به این که سمت شما در پروانه حقوقی آن شرکت چه موردی ثبت گردد متغیر خواهد بود. عضو شاغل یا هیئت مدیره که با توجه به تفاوت در مسئولیتهای آن کمی متفاوت خواهد بود . (توصیه میکنم تحت هر شرایطی هرگز مسئولیت هیئت مدیره را قبول ننمایید مگر آن شرکت را خوب خوب بشناسید که بازهم ……..)

در حال حاضر به راحتی میتوانید روی سالی ۶-۷ میلیون از این طریق حساب کنید  البته گاهی هم حتی بیشتر به طور مثال در نیمه دوم سال۹۷ در تهران تمام شرکت ها به دنبال پروانه پایه ۳ طراحی و نظارت معماری می گشتند به قدری کیمیا شده بود که حاضر بودن مبالغی بالای ۱۰ میلیون تومان را پرداخت کنند اما ! اگرخوش شانس باشین و زمان شما هم ………

نکته بسیااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااار مهم

احتیاط، احتیاط و احتیاط

سوء استفاده از پروانه نظام مهندسی

دوستان عزیز خیلی باید مراقب باشید که پروانه خودتون به شرکتی واگذار کنید که آن مجموعه را به خوبی بشناسید. چه سوء استفاده هایی که هر روزه در این زمینه صورت نمی گیرد! آش نخورده و ……..

دوستان پایه ۳ که کمی جرات بیشتر و شاید هدف بالاتری دارند از طریق سیستم ارجاع نظام مهندسی پروژه نظارت قبول می کنند و به جای این نگرانی ها از حقوقی کردن پروانه خودشان به عنوان شخص حقیقی در سمت ناظر شروع به فعالیت می کنند. گاهی افراد به علت مسئولیت های ناظر و مبلغ ناچیز دریافتی ترجیح می دهند این کار را انجام ندهند ولی بسته به هدف کاری هر فردی نوع استفاده از پروانه های اشتغال به کار مهندسی پایه ۳ متفاوت خواهد بود. دوست متفاوت بالاخره باید از یک جایی شروع کنیم مثل همه و سعی کنیم به جای ترس فکر کنیم از دانش و تخصص چه افرادی در این مسیر می توانیم استفاده کنبم که با اطمینان و آرامش خاطر بتوانیم گام برداریم. خیلی از افراد از ارائه اطلاعاتشان به ما خوشحال هم می شوند مثل اعضای ELKO   پس مثل ما پیدایشان کن.

ارتقاء پروانه نظام مهندسی به چه صورتی است؟

گفتم هرچی پایه پروانه شما ارتقا یابد مبلغ بیشتری را می تونید دریافت کنید اگر کنجکاو شدی این مطلب بخون.

بعد از قبولی در آزمون های نظام مهندسی شما یک مهندس پایه ۳ در رشته و گرایش مربوطه خواهید شد و طبق قانون نظام مهندسی بعد از ۴ سال ازتاریخ اخذ صلاحیت از  پایه ۳ به ۲ ، بعد از ۵ سال از پایه ۲ به پایه ۱ و بعد از ۶ سال از پایه ۱ به ارشد ارتقا می یابید. البته به غیر از سپری شدن این سال ها شما باید در دوره های آموزشی که توسط سازمان نظام مهندسی برگزار می شود هم شرکت کنید اما دیگه خبری از چنین آزمون سراسری نیست. خلاصه که با این تفاسیر زمانیکه به ارشد برسید حتما مویی سفید کرده اید و….. پس بهتره روی مهارت ها مون تمرکز کنیم تا مدارکمون البته که آنها لازم هستند اما قطعا سهمشان در موفقیتمان کمتر از تخصصمان می باشد. نمیدونم شما چقدر با من موافقید یا مخالف؟؟؟ من نظر خودم باهاتون به اشتراک گذاشتم.

خب حالا دیگه اگر شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی رو داری و با خوندن این مطالب مصمم شدی که هر طوری شده پروانه اشتغال به کار مهندسی خودت بگیری و قبولی در آزمون های نظام مهندسی برات شد یه هدف بزن بریم جلوتر که بفهمی بالاخره باید چه جوری و از کجا شروع کنی؟؟؟

 اول از همه، از زمان برگزاری آزمون های نظام مهندسی اطلاعی دارید؟

این آزمون ها سالی۲ بار به طور سراسری در تمام کشور برگزار می شود، تقریبا هر ۶ ماه یکبار. آخرین آزمون نظام مهندسی مهرماه ۹۸ برگزار شد و پیش بینی می شود در اسفندماه شاهد آزمون بعدی باشیم .تا لحظه نگارش این متن خبر دقیقی در این زمینه از سوی سایت مقررات ملی منتشر نشده است.

راستی این نکته رو هم بدونید برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی ، اخبار و اطلاعیه ها و….. فقط و فقط به سایت مقررات ملی ساختمان به آدرس www.inbr.ir  مراجعه کنید نه سایر سایت ها، کانال های تلگرامی، پیج های اینستاگرام و….

منابع آزمون نظام مهندسی چیست؟

برای دستیابی و اطلاع از منابع باید به سایت مقررات ملی به آدرس فوق الذکر بروید و بسته به نوع آزمونی که شرکت می کنید باید کتب مباحث مقررات ملی ساختمان (کتاب هایی سبز رنگ ۲۲ مبحث) و ساير منابع را تهیه کنید.

دقت، دقت و دقت….

در مطالعه و تهیه کتب باید به ویرایشی که برای هر منبع ذکر شده بسیار دقت کنید.

اگر ندیدید حتما شنیدید که در مراسم خواستگاری میگن خب دیگه یریم سر اصل مطلب…… خب بریم ما که حرفی نداریم! ولی این مقدمه چینی ها واقعا لازم بود.

راهکارهای قبولی و موفقیت درآزمون نظام مهندسی چیست؟

من یک معمار هستم که موفق به اخذ صلاحیت طراحی، نظارت و اجرا در رشته معماری از سازمان نظام مهندسی استان تهران شدم و تجربه هایم نه تنها برای دوستان عزیز معمار بلکه برای سایر مهندسین هم که قصد شرکت در آزمون های نظام مهندسی را دارند بسیار راهگشا خواهد بود چرا که من در مدت زمان بسیار محدود بهترین نتایج را کسب کردم پس دوست متفاوت عزیز، تو هم میتوانی.

من همچنان مهمترین راز موفقیت را نه تنها در این آزمون ها بلکه در هر زمینه ای باوری می دانم که خودمان به کسب نتیجه داریم و تلاشی که بی وقفه برای رسیدن به آن انجام می دهیم. من روز آزمون بسیار متفاوتی را در سال ۹۴ پشت سر گذاشتم که همه چیز نشان از آن داشت که مردود می شوم اما یک رتبه برتر در آن آزمون شدم.”اخذ نمره بالای ۳۵ در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی”

در پیج شخصی ام به آدرس architect_kondori @ در پستی همه چیز را برایت توضیح دادم. برو و آن را ببین تا باورت شود که من چگونه توانستم وچرا به تو هم می گویم که می توانی. شاید من که به عنوان مدرس هم در این حوزه فعالیت می کنم نباید آن ها را بازگو می کردم اما اگر آن پست ها حتی برای یک نفر راهگشا باشد مجموعه  ELKO   به هدف خود دست یافته است.

برای موفقیت در این آزمون ها اگر بخواهی همه منابع را خط به خط مطالعه کنی و حفظ کنی باید بگم نه فرصت داری و نه با این روش به نتیجه دلخواهت می رسی. برای این آزمون ها

فقط و فقط باید هوشمندانه عمل کنی

اول بدان که آزمون طراحی از دو آزمون دیگر نظارت و اجرا متفاوت تر است و روش آمادگی آنها هم فرق می کند و خودمانی تر بگویم قبولی در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی کمی تلاش بیشتری می طلبد. که در مورد هر آزمون راهکار پیشنهادی خودم در سرفصل هاي جداگانه ي خودش در سايت توضيح دادم. در اين قسمت کلياتي در مورد آزمونها و چرايي شرکت در آنها و اهميت قبولي برايتان گفته شد.