ضوابط طراحی نورگیر

ضوابط طراحی نورگیر

  • 15 خرداد
  • 0
  • ELKO

 

یکی از مهمترین نکات در طراحی پلان معماری، طراحی و جانمایی صحیح پاسیو می باشد.انقدر مهم است که ابعاد پاسیو در طراحی می تواند یک طراح حرفه ای را از سایر طراحان متمایز نماید چرا که فضای پاسیو جزء فضای ناخالص ملک محسوب می شه و کارفرمای پروژه نمیتونه این مساحت را به فروش برسونه پس قطعا شما به عنوان طراح نقش بسار موثری در سود و زیان اقتصادی یک پروژه فقط در این بخش خواهید داشت.

شما دوستان عزیز ما که غریبه نیستید و ما رو هم به خوبی می شناسید که از خودمون تعریف نمیکنیم ولی باید بدونید که مجموعه ما در طراحی و اصلاح پروژه در این مورد دارای تبحر و تخصص ویژه ای هست و در این زمینه اقداماتی برای اولین بار در کشور انجام داده ایم.

اعضای مجموعه که از بسته های آموزشی ما برای موفقیت در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی و یا پروژه های اجرایی استفاده می نمایند به خوبی می دانند نکاتی که آموزش داده می شود صرفا تئوری محور نیست و حاصل سالها تجربه اجرایی طراحان مجموعه می باشد که آن را در هیچ کتابی نخواهید یافت.

خوب به اندازه کافی در مورد اهمیت پاسیو در طراحی براتون گفتیم بریم با همدیگه ضوابط طراحی پاسیو رو بررسی کنیم.آماده اید …؟؟؟؟؟ برو بریم دوست متفاوت عزیز

پاسیو فضایی باز است که به وسیله جداره هایی محصور شده و به طور معمول اضلاع آن در تمام ارتفاع ساختمان امتداد یافته و وظیفه تامین نور و تهویه بخشی از ساختمان را در طبقات بر عهده دارد.نمونه ای رو در تصویر مشاهده می کنید.

 

C:\Users\Forouzan77406768\Desktop\unnamed (1).jpg

 

ابعاد و اندازه هایی که در ادامه براتون شرح داده میشه از مبحث 4 مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 96 می باشد که حتی شماره بند و صفحه رو هم براوتون قرار میدیم که خیالتون راحت باشه همه چیز در این سایت مستند و دقیق می باشد.

4-5-8-3-7 در ساختمان های گروه 1 تا 5 واقع در زمین های با مساحت کمتر از 200 مترمربع، مساحت الزامی حیاط خلوت یا پاسیو با رعایت سایر الزامات مربوط به سطح و اندازه آن ها در تصرف مورد نظر، برای نورگیری فضاهای اقامت یا اشتغال، حداقل 6 درصد مساحت زمین، و برای نورگیری آشپزخانه، حداقل 3 درصد مساحت زمین، است. ( صفحه 65)

 

C:\Users\Forouzan77406768\Desktop\New folder (8)\2-2.jpg

 

C:\Users\Forouzan77406768\Desktop\New folder (8)\3-2.jpg

 

راستی این ها سوالاتی هست که هر روز در پیج اینستاگرام مدیر مجموعه مطرح میشه و به مهندسین آموزش می دهند پس اگر دوست دارید از کلی اطلاعات مفید و کاملا رایگان استفاده نمایید سریعا ما را در فضای مجازی دنبال نمایید.

 

لینک اینستاگرام

4-5-8-3-6 در ساختمان های گروه های 1 تا 5، اگر حیاط های خلوت یا پاسیو ها فقط برای تامین نور و تهویه آشپزخانه یا انبار در طبقات پیش بینی شوند، باید دارای حداقل 6 مترمربع مساحت با حداقل 2 متر عرض باشند، مگر در مقررات تصرفی به گونه ای دیگر مطرح شده باشد. (صفحه 65)

 

C:\Users\Forouzan77406768\Desktop\New folder (8)\4-2.jpg

 

4-5-8-3-5 در ساختمان های گروه 1 تا 5 ، حیاط های خلوت یا پاسیو هایی که برای تامین نور و تهویه فضاهای اقامت یا اشتغال در طبقات پیش بینی می شوند، باید دارای حداقل 12 مترمربع مساحت با حداقل 3 متر عرض باشند، مگر در مقررات تصرفی به گونه ای دیگر مطرح شده باشد. (صفحه 65)

 

C:\Users\Forouzan77406768\Desktop\New folder (8)\5-2.jpg

 

4-7-1-1-24 در زمین های بزرگتر از 200 مترمربع اگر فضاهای اقامت اصلی از دو تصرف مسکونی مستقل، از یک حیاط داخلی نورو هوا بگیرند فاصله دیوارهای پنجره های مقابل آنها از هم نباید کمتر از 6 متر باشد. (صفحه 87)

 

C:\Users\Forouzan77406768\Desktop\New folder (8)\8-2.jpg

 

4-7-1-1-25 در مواردی که فضاهای آشپزخانه و اقامت از دو تصرف مسکونی و یا آشپزخانه های آن ها از یک حیاط داخلی نورو هوا می گیرند فاصله دیوارهای پنجره های مقابل آن ها از هم نباید کمتر از 4 متر باشد. ( صفحه 87)

 

C:\Users\Forouzan77406768\Desktop\New folder (8)\7-2.jpg

 

C:\Users\Forouzan77406768\Desktop\New folder (8)\6-2.jpg

 

با توجه به ضوابط و ابعادی که گفته شد حتما به این نکات طلایی در طراحی پاسیو پی بردید که :

1_ اول از همه باید مساحت ملک بررسی کنید.

2_ چه فضایی قراره نورش از پاسیو تامین بشه؟؟ فضای اصلی یا فضای فرعی…..

3_ آیا پنجره های فضاهای 2 واحد مستقل روبروی هم واقع شدند ؟؟ اگر بله آیا فاصله دیوارها رعایت شده؟

و اما نکته و راز اصلی که اگر در پروژه مسکونی نیاز به طراحی پاسیو دارید حتما فضای فرعی را در الویت قرار دهید چون ……… و کلی نکات طلایی و ارشمند دیگر را میتونید در بسته های آموزشی مجموعه مشاهده نمایید.

با توجه به اینکه در سایت مجموعه هم برای دوستان عزیزی که برای آزمون طراحی معماری نظام مهندسی آماده می شوند و هم برای دوستانی که پروژه اجرایی انجام می دهند و یا قصد ورود به بازار کار را دارند آموزش می دهیم و همه رو هم کلی دوست داریم باید بگیم که این ابعاد هم ملاک مصححین برای آزمون می باشد و هم در اجرا در طراحی پلان معماری طبق ضوابط شهرداری دقیقا بابد همین ابعاد لحاظ شود البته در تهران و در بعضی از شهرها دیدیم که ارفاق های بیشتری در ابعاد و مساحت پاسیو داده می شود.

در مورد گروه های ساختمانی هم که در بندهای مقررات ملی ساختمان اشاره شده اصلا نگران نباشید بعدا مفصل براتون نوضیح میدیم ولی علی الحساب میتونید به صفحه 30 مبحث 4 ویرایش 96 مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.