اصلاح پروژه مسکونی – تجاری آقای فرجی (6089.87 مترمربع)

 

 

 

 

مشخصات پروژه:

کارفرما: جناب آقای فرجی

کاربری: مسکونی – تجاری

زیربنای کل: 6089.87 متر مربع

تعداد طبقات: 9 طبقه (2 طبقه منفی و 6 طبقه روی همکف)

تعداد واحد های مسکونی: 24 واحد

تعداد پارکینگ: 57 عدد

موقعیت: تهران،خیابان شهید عراقی، خیابان زنبق

 

 

 

 

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\12-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\13-2.jpg

پروژه در چه مرحله ای به مجموعه واگذار گردید:

نقشه های فاز یک معماری برای این پروژه مسکونی- تجاری توسط معمار محترم دیگری طراحی شده بود که باتوجه به ویژگی های پروژه می بایست ضوابط و دستورالعمل های سازمان آتش نشانی در آن رعایت می شد که طرح اولیه بر همین اساس بود.

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\14-2.jpg

بعد از پیگیری هایی که با دفتر خدمات الکترونیک شهرو … داشتند متوجه شدند که با تغییراتی در جانمایی راه پله ها طبق نکات آتش نشانی می توانند تاییدیه های لازم را اخذ نمایند و طرح بهتری داشته باشند که در این مرحله طراحی و اصلاح مجدد پلان و همچنین طراحی نما و اخذ تاییدیه شهرداری آن به مجموعه واگذار گردید.

مجموعه چه اقداماتی را در این پروژه انجام داد:

در طراحی مجدد نقشه ساختمان، جانمایی راه پله ها تغییر کرد و بر همین اساس لابی مشترک و طویل نقشه قبلی طبق مقررات آتش نشانی قابل حذف یود و می توانستیم این متراژ را به فضای خالص ملک بیفزاییم و در واقع ساختمان به 2 بلوک مجزا تبدیل گردید. علاوه بر آن در طراحی واحدهای مسکونی که در طرح جدید توسط مجموعه به کارفرما ارائه شد دیگر نیازی به طراحی پاسیو نبود و تمام این موارد ارزش پروژه را از نظر اقتصادی بسیار افزایش داد.

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\12-1-2.jpg

تمامی اتاق های خواب و فضاهای خصوصی در سمت حیاط ملک قرارداده شد و آشپزخانه و پذیرایی در سمت گذر طراحی گردید.در تصویر فوق می توانید نقشه های 4 واحد مسکونی 3 خوابه را در این پروژه مسکونی- تجاری مشاهده و با طرح اولیه پلان مقایسه و بررسی نمایید. یکی از نقاط قوت طرح، نورگیری از هر دو جبهه ساختمان برای تمام واحد های مسکونی می باشد. علاوه بر ضوابط شهرداری می بایست به ضوابط و نکات آتش نشانی در طراحی ساختمان مسلط بود تا بتوان با استفاده از تخصص و تجربه پلان های زیبا، کارآمد و سودآور برای کارفرمای هر پروژه طراحی نمود.

بعد از تایید پلان از سوی کارفرمای محترم و دفتر خدمات الکترونیک شهر و …. مراحل طراحی نمای این پروژه را آغاز نمودیم. موارد بسیاری باید در طراحی نما در نظر گرفته شود.

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\DSCN9771.JPG

در مرحله اول سلیقه و خواست کارفرما که چه سبکی را برای طراحی نمای ساختمان مد نظر دارد. نمای کلاسیک، نمای مدرن و…… علاوه بر صحبت و تبادل نظر از مالک خواسته می شود تصاویر نماهای منتخب خود را برای مجموعه ارسال نماید تا طراح دقیق تر خواسته او را درک نماید که مالک این پروژه جناب آقای فرجی تاکید زیادی به استفاده از متریال آجر در طرح نما داشتند. که نمونه های از تصاویر انتخابی ایشان را مشاهده می نمایید.

G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\Mr.Faragi\Ax nama tavasote malek\image-a0b20911bf953fa1910759d64ad06a03662489daace7b559b62d57ab7838a145-V.jpg G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\Mr.Faragi\Ax nama tavasote malek\P1040257.JPG

G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\Mr.Faragi\Ax nama tavasote malek\P1040283.JPG

G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\Mr.Faragi\Ax nama tavasote malek\P1040287.JPG

مرحله بعد که مهمتر و البته سخت تر هم می باشد اخذ تایید شهرداری برای نمای ساختمان طراحی شده می باشد. از سال 93 در تهران می بایست نماها طبق ضوابط و اصولی طراحی شود که شهرداری هر منطقه آن را تصویب می نماید و تقریبا کلیات این ضوابط در تمامی مناطق شهرداری تهران یکسان می باشد ولی اختلافاتی نیز وجود دارد و شایان ذکر است صدور جواز ساختمان منوط به تاییدیه نمای ساختمان می باشد.

این پروژه مسکونی –تجاری در منطقه 4 شهرداری تهران واقع شده است که نیاز به تاییدیه فوق الذکر داشت البته در آن سال هنوز کمیته نما و هیئت داوری به اینصورت مطرح نبود. تصاویری از نماهای تایید شده هر منطقه در شهرداری در قسمت مریوطه بر روی دیوارها نصب شده بود و از طراحان خواسته می شد طبق نمونه ها طراحی شود. که در ذیل نمونه ای از آن ها را مشاهده می کنید.

G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\ضوابط نمای منطقه 4\نمونه نما تاییدی منطقه 4\IMG_3578.JPG G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\ضوابط نمای منطقه 4\نمونه نما تاییدی منطقه 4\IMAG0411.jpg

G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\ضوابط نمای منطقه 4\نمونه نما تاییدی منطقه 4\IMAG0398.jpg G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\ضوابط نمای منطقه 4\نمونه نما تاییدی منطقه 4\IMAG0412.jpg

G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\ضوابط نمای منطقه 4\نمونه نما تاییدی منطقه 4\IMAG0400.jpg G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\ضوابط نمای منطقه 4\نمونه نما تاییدی منطقه 4\IMAG0404.jpg

طراحی 3 بعدی نمای طراحی شده باید در جلسه ای که هفته ای یکبار برگزار می گردید و الان هم به همین شکل می باشد جهت تایید و بررسی ارایه می شد که طرح اولیه به در خواست کارفرما با متریال آجربود .

G:\Elham\ایرانیان سازه\kondori1\Mr.Faragi\render\tarahi--1-\New folder\1-14.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\1-24-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\1-23-2.jpg

در بررسی کمیته نما مورد تایید قرار نگرفت به 2 علت یکی اینکه در طراحی نمای ساختمان بناهای مجاور بسیارحایز اهمیت می باشد و باید از نظر سبک طراحی و متریال هماهنگی وجود داشته باشد و مورد دوم فقط مجاز به استفاده از آجری به رنگ نخودی در پروژه های مسکونی در منطقه 4 بودیم بنابراین در نهایت کارفرما تصمیم گرفتند نمای ساختمان به سبک کلاسیک و متریال، سنگ تراورتن کرم باشد. برای زیبایی نما سنگ را به روش ها و ابزارهای مختلف در طراحی استفاده کردیم. در قسمت هایی سنگ را به ابعاد آجر، قسمتی دیگر به صورت مضربی با بندکشی تیره و….به کار بردیم . فلاشینگ به کار رفته با ایجاد کنتراست، نما را زیباتر کرده و مانع از یکنواختی و سردی نمای کلاسیک شده است.

ه E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\62-2.jpg

البته باید اشاره کرد فلاشینگ در آن زمان برای طراحی نمای کلاسیک در شهرداری منطقه 4 تهران الزامی بود.این طرح پس از چندین مرحله ساده سازی و حذف المان های طراحی موفق به اخذ تایید شهرداری شد ….. متاسفانه این منطقه سخت گیرترین کمیته نما را داشت که بین طراحان شهره بود و معمولا طراحی نما را در این منطقه قبول نمی کردند چرا که هم اخذ تاییدیه بسیار زمانبر بود و پس از طراحی های مجدد صورت می گرفت و هم طرح نهایی مطلوب نظر طراحان نبود. طراحی نمای کلاسیک به معنای واقعی اصلا امکان پذیر نبود چرا که آن را الهام گرفته از معماری غربی می دانستند که با معماری ایرانی- اسلامی منافات دارد مگر طرح های بسیار ساده بدون ستون و سرستون، پایه ستون و…..

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\RENDER SHAB-2.jpg

بعد ازتایید طرح 3 بعدی نما سایر مدارک کمیته نما همچون نقشه های فاز 2 اجرایی (تعیین متریال، اندازه گذاری،میزان حجم سازی ها، برش دیوار، دیتیل درب و پنجره ها و……)و نورپردازی شب و… به شهرداری جهت اسکن و بایگانی ارایه شد که بخشی ازآن را مشاهده می کنید.

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\o-2-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\o-1-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\0-4-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\0-3-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\o-5-2.jpg

از نظر حجم سازی و میزان پیش آمدگی سطح نما طبق ضوابط شهرداری در اکثر مناطق نهایتا به میزان 10 سانتی متر در معبر مجاز می باشد که اگر برای زیبایی نمای ساختمان عمق بیشتری مدنظر داشته باشید بایستی از ملک خود عقب نشینی کنید که کارفرما با این مورد مخالفت کردند و قطعا این میزان پیش آمدگی نمی تواند ارزش واقعی یک نمای طراحی شده را به نمایش بگذارد. البته در اجرا تا 15 سانت هم کار می کنند و شاید 20 سانتی متر…. ولی در نقشه های اولیه جهت اخذ تایید شهرداری باید حدکثر 10 سانتی متر لحاظ شود.

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\DSCN1862-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\DSCN1865-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\DSCN1855-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\DSCN1847-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\DSCN1867-2.jpg

بخش طراحی قسمت تجاری ملک رو هم که شاید در تصاویر اجرایی پروژه مشخص نباشد.

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\New folder\nahaee-2.jpg

بعد از اخذ تاییدیه نمای شهرداری و صدور جواز ساختمان مرحله دیگری باقی می ماند. بعد از اجرای نمای ساختمان برای صدور پایانکار لازم است تصاویر اجرایی به جهت انطباق با نمای تایید شده به شهرداری ارایه شود که البته باید تصاویری از قسمت هایی که موارد ایمنی در آن مهم است همچون ارتفاع جان پناه بام، راه پله ها، اکابه پنجره ها و….. ضمیمه شود که باید اندازه آنها در عکس ها مشخص باشد که در آینده برای کاربر ملک مشکلی ایجاد نشود که در نقشه های فاز 2 اجرایی اولیه باید تماما رعایت گردد. مراحل تاییدیه نما جهت اخذ پایانکار ساختمان نیز توسط مجموعه برای کارفرمای محترم انجام شد.

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\DSCN1915.JPG E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\DSCN1912.JPG

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\faraji\DSCN1901.JPG