اصلاح پروژه مسکونی آقای کاشی (6054 مترمربع)

 
 
 
 

مشخصات پروژه:

کارفرما: جناب آقای کاشی

کاربری: مسکونی

زیربنای کل: 6054 متر مربع

تعداد طبقات: 9 طبقه (1 طبقه منفی و 7 طبقه روی همکف)

تعداد واحدها: 42 واحد

تعداد پارکینگ: 46 عدد

موقعیت: تهران،تهرانسر، خیابان قباد شمالی، خیابان محمود جعفری

 

 

 

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\37-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\38-2.jpg

 

 

پروژه در چه مرحله ای به مجموعه واگذار گردید:

نقشه آپارتمان مسکونی فوق طبق جواز به صورتی بود که در هر طبقه مطابق تصویر 6 واحد مسکونی طراحی شده بود.5 واحد 2 خوابه و یک واحد 1 خوابه

 

 

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\38 (2)-2.jpg

 

 

شرکت مجری در حین اجرا و قبل از مرحله سفت کاری ساختمان متوجه شدند که برای بخش تاسیسات پروژه نیاز هست که سیستم سرمایش از روی بام به ایوان واحدها منتقل شود و متاسفانه 3 واحد شمالی ملک فاقد ایوان بود.

 

 

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\photo_2018-08-26_10-24-15.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\photo_2018-08-26_10-23-58.jpg

 

 

از ما در خواست شد با تغییراتی در تیغه ها در کناراتاق خواب ها فضای کوچکی به عنوان ایوان ایجاد کنیم و چون پیمانکاران در پروژه فعال بودند امکان توقف پروژه وجود نداشت و زمان برای کارفرما بسیار حائز اهمیت بود و می بایست سریعا تغییرات جهت اجرا به کارگاه اعلام می شد!

مجموعه چه اقداماتی را در این پروژه انجام داد:

پس از بررسی نقشه جواز ساختمان اعلام نمودیم با ایجاد تغییراتی در تیغه اتاق خواب های واحدهای شمالی، طراحی پلان این واحد ها قابل قبول نخواهد بود و می بایست مجدد تمام واحدها طراحی شود و به خاطر مساله زمان با پیشنهاد مجموعه مخالفت شد و نهایتا آنها را متقاعد نمودیم که طی 24 ساعت نقشه نهایی تحویل داده خواهد شد و شرکت مجری در این مدت زمان فعالیت دیگری را در کارگاه انجام دهد.

غیر از ستون ها، راه پله، آسانسور و پاسیو که در ساختمان اجرا شده بود تمام موارد دیگر به طور کامل از نقشه جواز حذف گردید وطراحی پلان با این محدودیت ها از ابتدا آغاز شد.

 

 

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0----2-2.jpg

 

 

همواره اساسی ترین و پیچیده ترین مرحله در طراحی یک پروژه ساختمانی طراحی پلان معماری می باشد. متاسفانه چند سالی هست که طرز فکر اشتباهی بین طراحان و کارفرمایان محترم ایجاد شده است مبنی بر اینکه بهترین و کارآمدترین پلان، طرحی است که بیشترین تعداد پارکینگ در آن تامین شده باشد در صورتی که مسائل بسیار مهم دیگری را نیز یک طراح حرفه ای باید در طرح خود لحاظ نماید.

افرادی حتی بدون دانش معماری و فقط با تسلط به نرم افزارهای معماری همچون اتوکد و ضوابط شهرداری، نقشه ساختمانی طراحی می کنند و یا حتی شخص کارفرما در حین اجرای ساختمان تیغه چینی را نسبت به نقشه جواز ساختمان تغییر می دهد. و به همین علت است همواره شاهد خسارت های هنگفت مالی در اکثر پروژه های ساختمانی هستیم. طراحی پاسیوهایی با ابعاد بزرگ، لابی های بزرگ و ناکارآمد، چیدمان نامناسب، نور نا مناسب و…….

یک معمار متخصص و با تجربه علاوه بر تامین تعداد فضاهای پارک طبق ضوابط شهرداری می داند چگونه روابط فضایی داخل پلان را ترسیم نماید که کمترین میزان پرت در فضاها وجود داشته باشد، فضاهای عمومی و خصوصی با توجه به فرهنگ ما ایرانی ها تفکیک شود و فرد برای رسیدن به فضای پذیرایی از میان فضاهای خواب عبور نکند، او ویژگی نور هر جبهه از ساختمان را می داند و بر اساس آن و … جانمایی فضاها را انجام می دهد و در نهایت با رعایت اصول طراحی معماری پلانی حاصل خواهد بود که هم با افزایش فضای خالص ملک و کاهش مشاعات ساختمان از نظر اقتصادی برای کارفرما سودآورتر می باشد و هم یک نقشه خوب در فروش بهتر و قیمت ملک بسیار موثر خواهد بود و مهمتر از همه رضایت ساکنان پروژه را به دنبال خواهد داشت که این امر مهمترین وظیفه و رسالت یک معمار می باشد.

برای موفقیت هر پروژه ساختمانی قبل از اندیشیدن درباره سبک و متریال نمای ساختمان، طراحی داخلی و چیدمان و اکسسوری…..باید تمام تمرکز بر روی طراحی پلان باشد چرا که پایه و اساس کار معماری می باشد و تمام مراحل بعد ازآن مطرح می گردد.خشت اول چون نهد معمار کج تا……….

با توجه به تمام محدودیت ها و عدم امکان جابجایی ستون ها، راه پله ، پاسیو و ….. نقشه 6 واحد مسکونی این پروژه ساختمانی به طور کامل از ابتدا طراحی گردید.

 

 

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\39-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0-----5-2.jpg E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0-----4-2.jpg

 

علاوه بر تامین ایوان برای 3 واحد شمالی طراحی تمام واحدها تغییر کرد که در تصاویر ذیل می توانید پلان های طراحی شده را از نظر جانمایی هر یک از فضاها، کیفیت نور فضاها، تفکیک فضاهای عمومی و خصوصی، چیدمان و مبلمان فضاها، نحوه حرکت در پلان و …… بررسی و مقایسه کنید.

 

 

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0-----7-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0-----6-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0-----9-2.jpg E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\nahaee-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0-----11-2.jpg E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0-----10-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0------12-2.jpgE:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0------13-2.jpg

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0-------15-2.jpgE:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0----14[-2.jpg

نکته بسیار حائز اهمیت در طراحی مجدد این پروژه ابعاد پاسیوی طراحی شده بود. در نقشه جواز ساختمان با توجه به چیدمان فضاها طول پاسیوی شمال غربی به 5.20 متر رسیده بود اما در طرح اصلاحی که از طرف مجموعه ما ارائه گردید این عدد تا 4 متر قابل کاهش بود. عرض پاسیو 3 متر بود که اگردر 1.20 اختلاف این دو طول ضرب نمایید به عدد 3.60متر مربع در هر طبقه می رسید و چون ساختمان دارای 7 طبقه مسکونی می باشد بیش از 25 مترمربع فضای خالص را کارفرما در پروژه از دست داده است و اگر متراژ حاصله را در قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در تهران ضرب کنید متوجه خسارت چند صد میلیونی فقط در بخش پاسیو در این پروژه خواهید شد !!!!

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\0----3-2.jpg

 

 

چون بتن ریزی سقف ها انجام شده بود و در مرحله سفت کاری ساختمان بودند امکان استفاده از این مساحت دیگر وجود نداشت اما کیفیت نقشه جدید در فروش بهتر و بالاتر ملک قطعا موثر خواهد بود. به همین علت است که همواره در آموزش های نحوه طراحی پلان در پک های آموزشی مجموعه و کلاس های حضوری تاکید میکنیم طراحی پلان یک تخصص و علم است که اگر توسط فرد غیر متخصص انجام شود کارفرما بی آنکه بداند متحمل خسارت های بیشماری در پروژه اجرایی خود می گردد و ما به عنوان معمار در این زمینه مسئول هستیم.

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\nahae2-2.jpg

راز و نکته بسیار مهم درطراحی پلان مسکونی، چیدمان و مبلمان فضاها می باشد که کارفرما و افرادی که قصد خرید خانه دارند به شدت باید دقت کنند. چه بسیار پروژه هایی که اجرا شده و به ظاهر بسیار زیبا و معقول بوده اما به هنگام چیدمان خریدار ملک دچار مشکلات عدیده ای شده است پس این نکته رو از مجموعه ما به یادگار داشته باشید که اگر معمار یا طراح هستید حتما در نقشه ساختمان فضاها را چیدمان کنید تا متوجه خطاها و نقاط ضعف و قوت طراحی پلان شوید ودر قسمت هایی که لازم می باشد تجدید نظر کنید. اگر کارفرما هستید حتما از طراح پلان بخواهید نقشه با مبلمان به شما ارائه کند. و اگر خریدار ملک هستید در انتخاب خانه مورد نظر خودتان این نکته مهم را در نظر بگیرید که بعد از خرید چگونه آن را چیدمان خواهید کرد.

نکته دیگری که در مورد طراحی پلان این پروژه باید اشاره کرد جانمایی ایوان در کنار پاسیو است.طبق ضوابط شهرداری تهران به علت بحث مشرفیت مجاز به قراردادن ایوان در کنار پاسیو نیستید. اما در طراحی پلان معماری در واحدهای شمالی نورفضاها فقط از طریق پاسیو تامین می شد و گذر وجود نداشت و به ناچار می بایست درمجاور این فضا قرار می گرفت. البته در اجرا باید اقداماتی انجام شود و تاییدیه هایی اخذ شود. به شرط رعایت ارتفاع مورد نیاز طبق ضوابط شهرداری به جهت حفظ محرمیت واحدها و ارائه توضیحات و دلایل کافی مانند این پروژه که به علت بخش تاسیسات مجبور به جانمایی شدند و در نهایت در حکم یک انباری خواهد بود تا یک ایوان و صرفا جهت جانمایی سیستم سرمایش می باشد تا انشااله بتوانید تاییدیه های لازم را به دست بیاورید که کارفرما خود این مسئولیت را در اجرا به عهده گرفتند.

همواره سعی کنید تمام موارد را در هنگام اخذ جواز ساختمان در نقشه ها اعمال نمایید تا در اجرا با مشکلات و پرداخت جریمه روبرو نشوید.

شایان ذکر است مجموعه بعد از یک روز کاری نقشه ها را طبق قولی که داده شده بود به شرکت مجری ارائه نمود و نتیجه همه را شگفت زده کرد و مورد تحسین بسیار قرار گرفت. از درخواست طراحی ایوان از سوی کارفرما تا اصلاح کامل پلان از سوی ما …….و اینست تعهد، تخصص و تجربه ما در پروژه های اجرایی

جلد پروژه در سایت

اصلاح پروژه مسکونی آقای کاشی (6054 مترمربع)

E:\Elhammmmm\نخبگان وبمستر\سايت طلايي من\nemunekar\TEHRANSAR\2\nahae2-2.jpg